Düğün Mekanı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seneye bugün ne yapıyor olacaksın? Hayalindeki düğünü organize edebilmen için düğün mekanını bir sene önceden seçmen gerekebilir!

En Erken Ne Zaman Düğün Mekanı Seçebilirim?

Hem mekan sahipleri hem de organizatörler en çok 1 sene, en az 6 ay öncesinden düğün için mekan seçiminin yapılmasını şiddetle tavsiye ediyor. Yok artık, dediğini duyar gibiyim. Özellikle büyük şehirlerde her sene yapılan düğün sayısının yüzbinlerle ifade edildiğini, bu düğünlerin bir çoğunun haftasonu yapıldığını, dini bayramların da tarih seçiminde sana bazı kısıtlamalar getireceğini söylesem…Yeterince ikna edici olur muyum acaba?

Bütün bunlara ek olarak sen de pek çok gelin adayı gibi düğününü yaz aylarında yapmak niyetindeysen, seçeneklerin düşündüğünden de az olabilir. Kısacası düğün mekanını seçmek için acele et!

Peki En Geç Ne Zaman?

Eğer düğün mekanıyla anlaşmak konusunda önerilen süre olan minimum altı ay öncesini kaçırdıysan üzülme. Tarih yaklaştıkça azalan talep karşısında boş kalan günlerini doldurmak isteyen düğün mekanları fiyat kırıp sezona oranla daha uygun fiyatlar sunabilirler. Özellikle talebin çok da yoğun olmadığı ekim ve nisan ayları arasında bir tarihi tercih edeceksen, düğün bütçeni rahatlatacak indirimlerle uygun düğün mekanları bulabilirsin.

Diğer yandan, düğün mekanı rezervasyonunu bir sene önceden yapacaksan, fiyatların bir sene öncesinin tarifesine uygun olacağını ve bunun sana yaklaşık %30’luk bir avantaj sağlayacağını da unutma. Yani bu sene haziran ayında bir sonraki haziran ayındaki düğünün için yapacağın rezervasyonun fiyatı, bir sonraki senenin ocak ayında yapacağın fiyattan daha uygun olacak. Karar senin.

Düğün Mekanı Bütçesine Dikkat

Düğün bütçenin en büyük kalemi olacak bu seçimi yaparken dikkat etmen gereken konuları Pink Wedding’den Özlem Cüneray şöyle özetliyor: ” En önemli etken elbette düğün bütçesinin ne kadarının düğün mekanına aktarılacağı. Her düğün mekanının farklı maliyeti var. Örneğin bir kır düğünü mekanının fiyatı bir otel fiyatından daha düşük görünüyor olabilir. Ancak kır düğününde tüm hizmetler dışarıdan tedarik edileceği için operasyonel maliyetler yüzünden otel düğününden daha yüksek bir fiyata mal olabilir. Çiftler düğün mekanını seçerken fiyata dahil olan tüm hizmetlerin yanı sıra mekanın gerektirebileceği ek masrafları da göz önünde bulundurmalılar.” Şehrindeki düğün mekanlarının fiyatlarını merak ediyorsan tıkla!

En Önemli Etkenler

Diğer belirleyici etkenler arasında davetli sayısı, düğünün yapılacağı mevsim, düğün açık alanda olacaksa yedek kapalı mekanın olup olmadığı ve düğün mekanının çözüm ortaklarını tercih etmeme hakkının olup olmadığı geliyor. Örneğin iki yüz kişilik bir düğün için havuz başı mekanları tercih etmemelisin, havuzun etrafında davetlilerin birbirine ulaşmak için koşturmasını istemiyorsan elbette.

Ayrıca yağış riski olan ilkbahar ve sonbahar aylarında yapılacak düğünler için anlaşırken, düğün sırasında olası bir yağışta alternatif bir çözüm üretileceğinden emin olmalısın. Son olarak, kimi mekanların anlaşmalı olarak çalıştığı düğün organizatörü, düğün fotoğafçısı gibi çözüm ortakları vardır. Düğün mekanıyla yapacağın anlaşma, seni otomatik olarak bu firmalarla çalışmak zorunda bırakacak mı yoksa tercih etmeme hakkın var mı; bunu öğrenmelisin.

Uzmanlar Uyarıyor

Düğün organizatörlerinin ısrarla uyardıkları birinci konu düğün mekanının davetliler açısından kolay ulaşılabilir olması. Uygun fiyatlı olduğu için şehrin biraz dışında seçebileceğiniz bir düğün mekanı ulaşım problemi yüzünden katılımın azalmasıyla sonuçlanabilir. Limitli ve limitsiz içki sürelerinin de kısıtlı olabileceği, dikkat etmen gereken bir diğer nokta. Limitsiz içki tüm düğün boyunca mı yoksa gecenin belli bir saatine kadar mı sürüyor? Peki ya müzik yayını için bir saat kısıtlaması var mı?

Kıssadan Hisse

Özetle aktarmak gerekirse düğün mekanını seçmek için ideal zamanlama düğünden önceki 1 yıl ile 6 ay arasında. Kafanıza yatan mekanlar arasında eleme yaparken ise dikkat etmeniz gerekenler; fiyat, mevsim, davetli sayısı, mekanın yeri, içki ve müzik limitleri ve son olarak mekanın anlaşmalı olduğu çözüm ortakları. İşte düğün mekanı seçerken bilmen gerekenlerin tamamı bunlar.